Az Ubuntu 14.04 LTS telepítése desktop telepítőről UEFI módban
A Ubuwiki wikiből
Ezen az oldalon az Ubuntu 14.04 LTS UEFI módban történő telepítésének lépéseit követhetjük nyomon.
Tartalomjegyzék
- 1 A telepítőmédia előkészítése
- 2 Óvintézkedések a telepítés megkezdése előtt
- 3 Az Ubuntu 14.04 LTS telepítése UEFI módban
- 3.1 SSD-re telepítés esetén az AHCI mód bekapcsolt állapotának ellenőrzése
- 3.2 Bootolás a telepítőről
- 3.3 Indítás és indítási beállítások
- 3.4 Az Ubuntu kipróbálása telepítés nélkül
- 3.5 Az Ubuntu telepítése
A telepítőmédia előkészítése
UEFI módban a 64 bites Ubuntu 14.04 LTS telepíthető (az UEFI technológiát a 32 bites rendszer nem kezeli). Saját telepítőmédia készítéséhez szabadon letöltheti a 64 bites Ubuntu lemezképfájlt, ezután győződjön meg róla, hogy a letöltés során az ISO fájl nem sérült-e meg.
A képfájlból telepítőt írhat USB-s eszközre (például pendrive-ra), vagy DVD-re.
Ha nincs széles sávú internetkapcsolata, akkor szerezzen be egy eredeti kiadást, mely megrendelhető a Canonical Store-ból, illetve az Ubuntu Közösség különböző rendezvényein is hozzá lehet jutni eredeti lemezhez.
Óvintézkedések a telepítés megkezdése előtt
Minden egyes Ubuntu képfájl alapos tesztelésen esik át, azonban így is előfordulhat, hogy a telepítés során nem várt hiba lép fel. A telepítés megkezdése előtt érdemes a következő lépéseket megtenni:
- Telepítés előtt készítsen biztonsági mentést a fontosabb adatairól!
- Egy sikertelen telepítés után az is előfordulhat, hogy a számítógépen lévő egyéb operációs rendszerek sem érhetőek el, érdemes egy alternatív Live DVD-t vagy telepítőt készenlétben tartani!
- Gyakran előfordulhat, hogy a telepítő képfájl nem tartalmazza a számítógépéhez szükséges összes eszközmeghajtót, előfordulhat, hogy a számítógép WiFi kapcsolata nem fog megfelelően működni, ezért tartsa készenlétben az internet eléréséhez szükséges kábelt!
Az Ubuntu 14.04 LTS telepítése UEFI módban
Amennyiben nem vagyunk biztosak benne, hogy UEFI vagy Legacy módban kell-e telepítenünk, illetve szükségünk van még információra az EFI/UEFI-ről, úgy tájékozódjunk erről.
Egyes számítógép típusoknál szükség lehet az UEFI boot opció engedélyezésére, illetve a Secure Boot opció tiltására.
Ha Windows rendszer mellé kívánjuk telepíteni az Ubuntut, akkor ezt a leírást is érdemes lehet áttanulmányoznunk.
SSD-re telepítés esetén az AHCI mód bekapcsolt állapotának ellenőrzése
Ha az Ubuntut nem merevlemezre (HDD-re), hanem a korszerűbb és jóval nagyobb sebességet biztosító SSD-re kívánjuk telepíteni, akkor ellenőrizzük a BIOS-ban, hogy az AHCI mód engedélyezve van-e, ugyanis az SSD-k esetében fontos trim szolgáltatás csak ezen beállítás mellett működik.
Bootolás a telepítőről
A telepítő indításához helyezzük be a telepítőlemezt az optikai meghajtóba, vagy csatlakoztassuk a pendrive-ot.
Bootolás boot-menüből
Egyes gépeknél a gép bekapcsolása vagy újraindítása után közvetlen valamely funkcióbillentyűt [F1-F8] vagy egyes esetekben a ESC billentyűt lenyomva egy boot-menüt érhetünk el, melyben kiválaszthatjuk, hogy a számítógépünk mely eszközről bootoljon. (Ha nem tudja, hogyan éri a számítógépén a boot-menüt, tájékozódjon a laptop, vagy – asztali számítógép esetén – az alaplap kézikönyvében!)
A régebbi (2011. előtt gyártott) számítógépek egyféle, míg az újabb UEFI-s társaik kétféle telepítőmédiát fognak érzékelni. Az alábbiakban néhány olyan számítógép boot-menüjét láthatjuk, melyekhez Ubuntu telepítő pendrive-ot csatlakoztattunk:
Az UEFI telepítő elindításához válasszuk az UEFI előtagú eszközt.
Bootolás a telepítő BIOS indítási sorrendjében történő előrehelyezésével
Győződjünk meg róla, hogy a BIOS beállításaiban a rendszerindításnál az UEFI-s előtagú telepítőmédia (optikai meghajtó vagy USB tárhely) az indítási sorrendben a merevlemez előtt van, mert enélkül a telepítőlemez helyett a merevlemezről fog indulni a rendszer.
Egy egérintegrációt is támogató BIOS indítási sorrendjében a telepítőmédia előrehelyezése:
Kattintsunk az egérrel a telepítőmédiára és a bal egérgombot nyomva tartva húzzuk a kívánt helyre (fogd és vidd módszer).
Az indítási sorrend első helyén az UEFI előtagú telepítőmédia egy hagyományosabb felületű BIOS-ban:
Ezek után indítsuk újra a számítógépet.
Indítás és indítási beállítások
A telepítőmédiáról történő bootolás után egy GRUB-menü fogad minket.
[Ha lila háttéren két ikon, majd (amennyiben nem nyomunk le egyetlen gombot sem a billentyűzeten) kisvártatva a Legacy telepítő választóképernyője jelenik meg, akkor elvétettük a bootolást, a telepítő Legacy módban indult el. A telepítés az UEFI módba kapcsolt alaplapon is látszólag hiba nélkül lezajlana, azonban a Legacy telepítő nem kezeli az EFI indítópartíciót, így az első újraindítást követően a telepített rendszer nem indulna el, a hiba elhárításához külön beavatkozásra volna szükség.
Egyszerűbb és biztosabb, ha az EFI-s gépre rögtön UEFI módban telepítünk. Próbálkozzunk újra a bootolással!]
A telepítő GRUB-menüje
A GRUB-menü különböző lehetőségeket kínál:
- Try Ubuntu Without Installing – Az Ubuntu kipróbálása telepítés nélkül
- Install Ubuntu – Az Ubuntu telepítése
- OEM install (for manufacturers) – OEM telepítés (gyártók részére)
- Check disc for defects – Lemez hibaellenőrzése [Telepítőnk épségét ellenőrizhetjük ezzel a funkcióval.]
A képernyőn a fel-le billentyűkkel tudunk mozogni, a kiválasztott opciót az enter lenyomásával aktiválhatjuk.
További lehetőségek:
- Az „E” billentyű lenyomásával lehetőségünk van az indítási beállításokat szerkeszteni.
A nomodeset kikapcsolja a Linux kernel videókezelését, és a BIOS-ra bízza a megjelenítést, amíg az X szerver be nem tölt.
A példánkban szereplő fényképeken ezen nomodeset kernelopció beszerkesztésének folyamata látható.
Ha végeztünk a számunkra szükséges indítási beállítás beírásával, akkor a Ctrl+X billentyűkombináció vagy az F10 funkcióbillentyű lenyomásával kezdhetjük meg az indítást, ha mégsem szeretnénk így indítani a telepítő által felkínált és korábban kiválasztott lehetőségek egyikét, akkor az Esc billentyűvel tudunk visszalépni.
- A „C” billentyű lenyomásával parancssoros felületre léphetünk át, ahonnan szintén az Esc billentyűvel térhetünk vissza a menübe.
Az Ubuntu kipróbálása telepítés nélkül
A betöltés után a Live rendszer asztala fogad minket a Unity felülettel, lehetőségünk van szabadon kipróbálni, felfedezni az Ubuntut. Amennyiben ez a felület újdonság, érdemes a használata előtt megismerkedni vele.
A billentyűzetkiosztás beállítása
A számítógépünk billentyűzete valószínűleg nem az alapértelmezett angol billentyűzetkiosztással rendelkezik, ezt már akár a Live rendszer használatához is érdemes lehet átállítanunk, de megkönnyítheti a munkánkat akkor is, ha a telepítés kezdeti lépései során az internet kapcsolat létesítéséhez különböző adatokat kell megadnunk, vagy ha az egyes partíciók méretét illetve csatolási pontját kézzel begépelve szeretnénk meghatározni.
Ehhez kattintsunk a felső panel indikátor területén az „En” feliratú ikonra...
majd a „Text Entry Settings...”-re.
A megnyíló ablakban kattintsunk a „+” gombra...
majd keressük ki és kattintsunk a megfelelő billentyűzetre, ezután nyomjuk meg a „Add” feliratú gombot.
Az angol billentyűzetkiosztást kijelölve, majd a „-” gombot megnyomva akár el is távolíthatjuk azt,
majd a bal felső sarokban található „X”-re kattintva zárjuk be az ablakot.
(Ha nem csak egyetlen billentyűzetkiosztás marad telepítve, akkor közülük a szövegbeviteli indikátoron tudjuk kiválasztani az általunk használni kívántat.)
Telepítés indítása a Live rendszerből
Ha már megismertük a rendszert, és készek vagyunk a telepítésre, akkor kattintsunk duplán az asztalon lévő telepítési ikonra, vagy az indítópanel első elemére.
A telepítőikonra kattintással megjelenik a telepítőablak, és a nyelv kiválasztása után kezdhetjük is a telepítést.
Az Ubuntu telepítése
A telepítő GRUB-menüjében az „Install Ubuntu” lehetősének választását követően betöltődik a grafikus felület, majd a telepítő felülete fogad minket, melynek jobb felső sarokban találjuk a különböző indikátorokat:
- Rendszer indikátor: Itt állíthatjuk le a rendszert
- Hang indikátor: a különböző hang és audioeszközökkel kapcsolatos beállításokat találjuk itt
- Szövegbeviteli indikátor: a billentyűzettel összefüggő beállításokat érhetjük el innen
- Hálózati indikátor: a hálózat és a hálózati eszközök beállításai vannak itt
- Kisegítő lehetőségek indikátora: a különböző kisegítő lehetőségeket lehet ezen keresztül igénybe venni
Természetesen a billentyűzetkiosztást akár itt is átállíthatjuk.
A telepítés nyelvének kiválasztása
A telepítés nyelvéül válasszuk a „Magyar”-t, majd kattintsunk a „Tovább” gombra.
Előkészítés, telepítési mód kiválasztása
A telepítés megkezdése előtt az Ubuntu ellenőrzi, hogy van-e elég hely a számítógépen a rendszer telepítéséhez, és a telepítő eléri-e az internetet.
Figyelem, az internet elérése nem alapfeltétele a telepítésnek! Ezt csupán tájékoztatásként közli a rendszer, hogy van-e lehetőség a telepítés közben a nyelvi csomagok, frissítések, harmadik féltől származó szoftverek letöltésére.
A frissítések letöltésére a telepítés után is lehetősége lesz, sőt akkor a frissítés alatt már használatba is veheti a rendszert (böngészhet, cseveghet, stb.), míg a telepítés közbeni frissítésnél kénytelen lesz kivárni a frissítés befejezését, mielőtt elindíthatja az új rendszerét. Ezért ha minél előbb használatba szeretné venni a rendszert, ne pipálja be a „Frissítések letöltése a telepítés közben” opciót.
Viszont az „Ezen szoftverek harmadik féltől származó szoftver telepítése” opciót érdemes bepipálni, mivel így a telepítés után rögtön élvezhet olyan népszerű, de zárt és licencelt formátumokat, mint az MP3 fájlok, és a Flash tartalmak.
Az előkészítő képernyőről továbblépve a telepítés típusa képernyőre jutunk. Itt a telepítő a számítógép merevlemezei és a merevlemezeken található operációs rendszerek felismerése után felajánl néhány lehetőséget. Ilyen lehet például a teljes merevlemez használatba vétele, vagy az Ubuntu telepítése a már létező másik rendszer mellé, illetve utolsó lehetőségként mindig ki tudjuk választani a „Valami más” lehetőséggel a kézi particionálást.
Amennyiben az Ubuntu telepítése korábban telepített rendszer mellé lehetőséget választjuk, úgy a „Folytatás”-ra kattintva egy megerősítő képernyőre jutunk. Itt részleteiben is megvizsgálhatjuk, hogy a telepítő milyen változásokat fog a rendszerben végrehajtani. Ha mégsem az általunk korábban kiválasztott a megoldást szeretnék, úgy kattintsunk a „Vissza” gombra.
A „Telepítés most” gombra kattintva minden esetben egy a változások lemezre írásával kapcsolatos párbeszédablakot kapunk.
Figyelem, ebben az ablakban a „Folytatás” gombra kattintva a kezdeményezett változások a lemezre íródnak, a telepítés a rendszer beállításával folytatódik.
Kézi particionálás
Ha a telepítő egyik felajánlott megoldása sem megfelelő, akkor a „Valami más” lehetőséggel válasszuk ki a kézi particionálást.
A particionáló ablakban látni fogjuk a számítógépben lévő merevlemezeket, és a rajtuk lévő partíciókat. (Csak abban az esetben látunk üres listát, mint a képen, ha valóban particionálatlan a merevlemezünk.)
Új partíciós tábla létrehozása
Abban az esetben ha a merevlemezünk particionálatlan, illetve ha teljesen új particionálást szeretnénk kialakítani a merevlemezen, akkor kattintsunk az „Új partíciós tábla…” gombra.
Az új partíciós tábla létrehozása előtt kapunk egy figyelmeztetést, hogy a korábbi partíciós táblák törlésre kerülnek, de később visszavonható ez a művelet. A különböző particionálási műveletek csak akkor kerülnek alkalmazásra, ha a későbbiekben a „Lemezre írjam a változásokat?” ablakban a „Folytatás” gombra kattintunk (ekkor a telepítés is elindul), a „Vissza” gombra kattintva minden módosításunk semmis lesz.
Új partíció létrehozása, létező partíció módosítása
A „Szabad terület”-et kijelölve aktiválódik a „+” gomb, ahol új partíciót tudunk létrehozni a szabad területen, illetve létező partícióra kattintva aktiválódik a „Change…” gomb, amivel a létező partíciót tudjuk módosítani.
Mindkét lehetőség a partíció tulajdonságai ablakot nyitja meg különböző felirattal, illetve különböző tulajdonságokat tudunk módosítani:
- Méret: a partíció méretét adhatjuk meg. Ügyeljünk arra, hogy az Ubuntu mértékegység szabályzat alapján a merevlemez méretekhez az SI mértékegységeknek megfelelően az 1000-es váltószámot használjuk (1000 MB = 1 GB).
- Partíció típusa: Az UEFI-s rendszerek GPT partíciós táblát használnak, ahol a létrehozható elsődleges partíciók száma 128, ezért itt nyugodtan lehet minden partíciónk ilyen.
- Partíció helye: megadhatjuk, hogy az új partíció a kiválasztott szabad hely melyik részén helyezkedjen el.
- Használat: megadhatjuk a partíció fájlrendszerét:
- Csatolási pont: megadhatjuk, hogy az adott partíciót a fájlrendszeren belül hová csatoljuk:
Ha végeztünk a partíció létrehozásával vagy módosításával, kattintsunk az „OK” gombra,...
és a változás meg fog jelenni a partíciók listájában.
Amíg van szabad hely, addig a „+” gombra kattintva egymás után létre tudjuk hozni a további partíciókat.
Az EFI indítópartíció létrehozásáról ne feledkezzünk meg!
Amennyiben a számítógép megfelelő mennyiségű RAM-ot (legalább 4 GiB) tartalmaz, úgy a telepítésünk akár egyetlen rendszerpartíció és az EFI indító partíció létrehozásával is sikeres lehet, ám általában az Ubuntu számára érdemes létrehozni három külön partíciót:
egyet az operációs rendszer számára (/),
egyet a felhasználók számára (/home)
és esetleg a cserehelynek (swap).
A partíciók méretét befolyásolja egyrészt a merevlemez mérete, másrészt, hogy mire fogjuk a rendszert használni.
Általános asztali használatnál egy idő után a felhasználók képei, zenéi, videó nagyobb helyet foglalnak el, mint a rendszerfájlok és programok, ezért érdemes a /home-nak szánni a nagyobb helyet, azonban már az Ubuntura is elérhetőek több száz megabájt nagyságú játékok, programok, így érdemes a rendszernek is elegendő helyet adni.
A cserehelynek általános szabályként érdemes legalább a számítógép memóriájának megfelelő méretű partíciót szánni, hiszen hibernáláskor ide kerül a memória tartalma. Cserehelyet azonban SSD-re az eszköz élettartamával kapcsolatos okokból nem szokás létrehozni. Amennyiben biztosak vagyunk benne, hogy nem lesz szükségünk a cserehelyre, illetve a cserehelyet egy fájlon belül szeretnénk megoldani, akkor el is hagyható.
A particionálás befejezése, a változások alkalmazása
Ha végeztünk a particionálással, és készek vagyunk a változásokat alkalmazni, és a telepítést megkezdeni, akkor még ellenőrizzük le, hogy a „Rendszerbetöltő erre az eszközre kerül” mezőben a megfelelő eszköz szerepel, kattintsunk a „Telepítés most” gombra. Ha a változásokat nem szeretnénk megtartani, és vissza szeretnénk térni az eredeti állapothoz, akkor kattintsunk a „Vissza” gombra.
Amennyiben nem adtunk meg cserehelyet, akkor a „Telepítés most” gombot megnyomva erről egy figyelmeztetést kapunk...
Ha megadtunk cserehelyet, akkor „Telepítés most” gombot megnyomva egy a lemezre írandó változásokkal kapcsolatos figyelmeztetés tárul elénk.
A „Folytatás” gombot megnyomva mindkét esetben megkezdődik a telepítés.
A rendszer beállítása a telepítés alatt
A rendszer telepítése a számítógép teljesítményétől, illetve a frissítések telepítése esetén az internet sávszélességétől függően 20-60 percet vehet igénybe. Ezért már a folyamat elejétől lehetőségünk van a rendszer beállításait megadni.
Hol tartózkodik?
Először a rendszerre vonatkozó időzónát kell megadnunk. Magyar nyelvű telepítés esetén a rendszer automatikusan felajánlja Budapestet, ha szükséges módosítsuk ezt.
Billentyűzetkiosztás
A billentyűzetkiosztás ablakban pontosan beállíthatjuk a billentyűzet típusát a billentyűk száma, az Y-Z, .-, gombok elhelyezkedése és a halott billentyűk tiltása, illetve engedélyezése alapján. A teszteléshez nyugodtan használjuk a bemeneti mezőt.
Kicsoda Ön?
A következő ablakban a rendszer első felhasználójának adatait adhatjuk meg.
A név kitöltése után a telepítő automatikusan felajánl egy számítógépnevet és egy felhasználónevet, természetesen ezeket módosíthatjuk. A jelszó kitöltésénél a telepítő a jelszó bonyolultsága alapján értékeli a jelszót, erős jelszóhoz használjunk kicsi és nagybetűket, számokat, esetleg írásjeleket is. A jelszóval kapcsolatban beállítható a bejelentkezés módja, valamint, hogy saját mappánkat szeretnénk-e titkosítani. Titkosítás esetén a jelszó nélkül senki nem tud a mappánkban lévő fájlokhoz hozzáférni. A megadott jelszavunkat feltétlen jegyezzük meg, mert arra már a telepített rendszerünkbe történő első bejelentkezésünkhöz is szükségünk lesz!
A rendszer bemutatása
A beállítások után néhány, a rendszert bemutató dia kerül levetítésre. A diák között a bal és jobb oldalon található nyilak segítségével is váltogathatunk. Alul folyamatosan látjuk a telepítés állapotát, ha a telepítésből még sok van hátra, és a diákat is végignéztük, érdemes felállni a számítógéptől, sétálni, nyújtózni kicsit.
A telepítés befejezése
A telepítés befejezéséről egy felugró ablak értesít minket, ilyenkor kattintsunk az „Újraindítás most” gombra, hogy a telepítő szabályosan leállhasson. A telepítőmédia eltávolítására később fog minket figyelmeztetni, addig ne távolítsuk el azt.
Újraindítás után a telepítés során létrehozott felhasználói adatokkal léphetünk be.
Belépés után pedig egy új Ubuntu 14.04 LTS fogad minket!